Cenne porady odnośnie pisania książki

Mały odsetek początkujących pisarzy skupia się wystarczająco na samym pisaniu. Często tworząc dzieła w tle słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy też z kimś rozmawiamy. Zaprzyjaźnione wydawnictwo zgodnie z naszą opinią twierdzi, że to poważny błąd. Aby stworzyć naprawdę wartościowy tekst, autor powinien skupić się na nim w stu procentach. Warto zatem pozbyć się takich rozpraszaczy, jak telefon, telewizor, radio – wszystkiego, co będzie Cię w stanie oderwać od pisania.

Dobrą praktyką jest nie kopiowanie innych. Chodzi tu głównie o styl, który nowi autorzy próbują kopiować. To, że komuś przyniosło to sukces, nie znaczy, że Tobie również. Taka droga na skróty nie wróży nic dobrego. Aby odnieść upragniony sukces należy znaleźć swój unikalny styl i się go trzymać. Dobrą praktyką po napisaniu dzieła jest zrobienie sobie od niego przerwy. Po niej, przychodzi czas na ponowne przeczytanie stworzonej treści. To zadziwiające, jak wiele zmian można po takim zabiegu wprowadzić. Naszą uwagę zwrócą niewątpliwie kwestie sporne, pozbawione większego sensu, czy niepoprawne gramatycznie fragmenty. W ten sposób można zniwelować takie wady do minimum. Dodatkową zaletą jest możliwość eliminacji długich, nudnych fragmentów nie wnoszących zbyt wiele. Taki zabieg, mimo, iż odchudzi nasze dzieło, to jednak je wzbogaci. Wszystko za sprawą ciekawej treści i napięcia, jakie damy czytelnikowi. Oczywiście nie można całkowicie pozbawić treści opisów. Te jednak muszą być dobrze przemyślane – musimy mieć pojęcie o rzeczach, które w nich poruszamy. To niezwykle ważne z punktu widzenia odbiorcy, który widząc, że autor posiada wiedzę zbliżoną do niego, lepiej się z nim utożsamia.

Pomimo tych wszystkich utrudnień należy kierować się jedną prostą zasadą – pisanie ma być frajdą. Nie możemy traktować tego jak typowy zarobek, chęć sławy, czy zdobycie wielbicieli. Książka powinna polegać na wzbogacanie zarówno czytelnika, jak i samego pisarza. Ma ona sprawiać przyjemność, którą należy z niej czerpać.