Jak sfinansować wydanie książki?

Każdy pisarz nie raz zastanawiał się nad hasłem wydanie książki. Jak więc jak powinien się do tego przygotować oraz jakie ma możliwości? Bez problemu każdy, nawet niezwiązany z tematyką może wymienić dwa modele finansowania – własny oraz przez wydawnictwo. Istnieje bowiem wiele różnych sposobów. Omówmy kilka z nich. Na pierwszy ogień proponuję znalezienie sponsora. Jest to dosyć popularna forma, kiedy autor nie posiada środków własnych, a nie chce wiązać się z wydawcą. Największym problemem na pierwszy rzut oka wydaje się znalezienie odpowiedniej osoby oraz zachęcenie jej do wsparcia. Niestety to prawda. To bardzo trudne zadanie. Od siebie mogę polecić zrobienie listy branż, które mogłyby chcieć dotrzeć do odbiorców z tej samej grupy docelowej co moja książka. W dziele można zawrzeć małą reklamę, czy coś w tym rodzaju. Najlepiej przygotować sobie listę i po prostu dzwonić. Na maile można nie dostać odpowiedzi, dlatego zalecam kontakt telefoniczny. Dodatkowym atutem może być zachęcenie osoby, czy też firmy poprzez reklamę w postaci logotypu marki na okładce egzemplarza. W takim rozrachunku „sponsor” może umówić się z nami na ustaloną kwotę, czy też kupić od nas określoną ilość (oczywiście po zaniżonej cenie). Pewnie ma to na celu promowanie marki wśród klientów. Nam natomiast pozwoli pokryć koszty wydania dzieła.

Kolejnym modelem jest finansowanie społeczne. Wyróżnia się kilka ścieżek zbierania funduszy – portale społecznościowe, czy przedsprzedaż. Korzystając z takiej możliwości możemy zaproponować naszym znajomym, czy osobom postronnym zamówienie egzemplarzy znacznie wcześniej przed oficjalną premierą. Niektórzy pisarze szacują, że w ten sposób pokryli nawet ¼ kosztów druku. Ten model bardzo szybko zyskuje popularność na polskim rynku wydawniczym. Należy jednak dogłębnie przemyśleć kwestie docierania do potencjalnych odbiorców oraz odpowiednio oszacować zyski. Kluczem do sukcesu są tutaj bez wątpienia zarówno kreatywność, jak i bogata wiedza marketingowa.

Podsumowując, warto oszacować te dwie metody finansowania publikacji własnego dzieła. Należy starannie przyjrzeć się każdemu z nich i wyciągnąć jak najwięcej.