Jakie składowe wpływają na całkowity koszt kredytu

Zaciągnięcie kredytu jest czasami jedynym wyjściem poradzenia sobie z dziurą finansową. Nie warto jednak podchodzić do kredytu pochopnie, w końcu jest to zobowiązanie, które trzeba będzie spłacić. Co trzeba wiedzieć rozpoczynając analizę ofert kredytowych?

Ofert kredytów jest obecnie bardzo dużo, ich ilość może przyprawić o ból głowy. Najbardziej zachęcająco wyglądają te, które reklamowane są jako kredyt „odsetki 0%”. Czy jednak odsetki to jedyny koszt kredytu? Jakie są elementy składowe kredytu, które mają wpływ na jego koszt

Koszt kredytu – elementy składowe

Podstawowym składnikiem kredytu są odsetki. Każdy bank ustala oprocentowanie kredytu w skali roku. Warto jednak pamiętać, że oprócz odsetek istnieją jeszcze dodatkowe koszty kredytu. Prowizja za przyznanie kredytu, opłata przygotowawcza, czy koszty ubezpieczenia kredytu.

Ubezpieczenie kredytu jest składnikiem, który nie występuje we wszystkich ofertach kredytów. Jest to indywidualna decyzja banku. Stanowi on jednak zabezpieczenie, które banki bardzo chętnie stosują. Zdarza się, że banki oferują kredytobiorcy zmniejszenie oprocentowania pod warunkiem, że wykupi on ubezpieczenie kredytu. Takie rozwiązanie warto jednak dokładnie przeanalizować, gdyż może się okazać, że nie jest to tak korzystna oferta, jak pierwotnie się wydawało.

Oblicz realne koszty kredytu dzięki kalkulatorowi kredytowemu 

Wiarygodność wnioskodawcy

Każdy kredyt bank rozpatruje indywidualnie. Duże znaczenie dla banku ma wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Co wpływa pozytywnie na ocenę banku? Banki dużo chętniej udzielają kredytów klientom, którzy mają umowę o pracę na czas nieokreślony niż osobom, które prowadzą działalność gospodarcza lub są freelancerami. Dlaczego? Podstawowe znaczenie ma tu systematyka wynagrodzenia. Osoby zatrudnione na umowę o prace mają regularne dochody, z których mogą spłacać zaciągnięte zobowiązania.

Kolejnym wyznacznikiem jest dobra historia kredytowa. Bank widząc, że potencjalny kredytobiorca regularnie spłaca swoje zobowiązania wie, że jest to osoba rzetelna, która reguluje swoje długi. Inaczej jest w sytuacji osób, które mają zobowiązania przeterminowane. Warto również wiedzieć, że posiadanie innych kredytów, czy pożyczek nie dyskwalifikuje potencjalnego kredytobiorcy, chociaż każde dodatkowe obciążenie to zmniejszenie zdolności kredytowej.

Banki bardzo indywidualnie rozpatrują wnioski kredytowe. Na koszt kredytu wpływ na również sytuacja kredytobiorcy oraz cel na jaki ma zostać przeznaczony kredyt. Kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem jest również nieruchomość, jest przyznawany na innych zasadach niż kredyty gotówkowe.