Samodzielna publikacja książki

Każdy, kto napisał tekst i chciał z niego zrobić użytek. Publikacja książki to nieodzowny tego element. Sposobów na dokonanie tego jest kilka. Najpopularniejszym jest finansowanie przez wydawnictwo. Jest to jednak na tyle obszerny temat, na który trzeba osobnego artykułu. Dzisiaj jednak poruszona zostanie publikacja książki z własnych środków oraz inne modele finansowania.

W tym przypadku największym plusem jest zaoszczędzony czas. Decydując samodzielną decyzję o publikacji można zacząć działać z dnia na dzień. Jak wiadomo, na decyzję wydawcy czeka się bardzo długo, nawet do roku czasu. Niestety wiąże się to z szukaniem specjalistów na własną rękę. Nie jest bowiem łatwo ocenić i poprawić swoje dzieło. Publikacja książki powinna zostać wykonana profesjonalnie. Zatem następujące aspekty powinny być wykonane przez profesjonalistów:

Redakcja – kto, jak nie osoba z zewnątrz oceni twoją książkę? Znajomi, to nie najlepszy pomysł, zawsze będą się bali powiedzieć czegoś, żeby nikogo nie urazić.

Korekta – etap, w którym poprawiane są błędy znalezione w poprzednim. Bardzo ważna kwestia przed przejściem do kolejnego. Z uwagi na trudność języka polskiego zaleca się znalezienie osoby, która ma w korektach doświadczenie. Nie może to być osoba z przypadku.

Przygotowanie okładki – finalny etap przed przystąpieniem do druku. To od niego zależeć będzie, czy klient weźmie książkę do ręki, czy też nie. Publikacja książki zawiera w sobie dobrą okładkę. Powinna ona zachęcać, intrygować oraz onieśmielać.

Znalezienie odpowiedniej drukarni – koszty, koszty i jeszcze raz koszty. Druk finalnych egzemplarzy to spory wydatek. Warto jednak zrobić rozeznanie w cenach i przyjąć najlepszą ofertę. To niełatwe, lecz do zrealizowania.

Samoczynna publikacja książki – wady i zalety

Wady:

  • Ogromne koszty związane z całym procesem publikacji książki (kilka lub kilkanaście tysięcy złotych)
  • Niskiej jakości działania promocyjne – brak dostępu do popularnych księgarni, czy też ograniczenia związane z nieznajomością tych najlepszych. W przypadku finansowania przez wydawnictwo, posiada ono dostęp do wielu księgarni, z którymi współpracuje. Nie zawsze jednak jest to konieczne, zależy od rodzaju książki i grupy docelowej, do której jest skierowana.
  • Wzięcie na siebie ewentualnej straty finansowej

Zalety:

  • Cały zysk trafia na własne konto
  • Całkowity wpływ na wygląd finalny książki

Publikacja książki poprzez inne możliwości

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne firmy oferujące wydanie książki za pieniądze autora. Biorą jednak na siebie odpowiedzialność za przygotowanie samej książki oraz jej promocję. Z roku na rok rynek tego typu usług się powiększa. Idą tym tropem publikacja książki może wcale nie być taka trudna. Kolejnym przykładem jest znany dobrze wszystkim ebook. Przy nim odpadają wszelkie koszty związane z wydrukiem. Pozostałe etapy zostają na swoim miejscu. Jednak obciążenie finansowe jest minimalizowane.

Podsumowanie

Jeśli nadal nie do końca ktoś decyduje się na wybrany model publikacji książki musi przeanalizować sobie „za” i „przeciw”, czyli wady i zalety. Z punktu widzenia materialnego sprawa jest prosta. Co innego, jeśli dysponujemy wolnymi środkami.