Wydanie książki

SKŁAD

Nieco mniej popularny jeśli chodzi o występowanie w wielu poradnikach, jednak bardzo istotny. Książka po procesie redakcji oraz korekty powinna zostać złożona do druku. Wydanie książki w końcu na tym polega. Etap ten powinien obejmować okładkę. Taką rzecz lepiej zlecić doświadczonemu grafikowi i przekazać mu swoją wizję. Według mnie to jeden z ważniejszych elementów, gdyż odpowiada on za przykucie uwagi potencjalnego czytelnika. Nie można na tym etapie oszczędzać. Wydanie książki się na nim opiera. W końcu skoro nikt się nie zainteresuje, to kto ją kupi. Jeśli uda się ten temat załatwić, można przejść do samego składu książki. Przygotowując ją do druku warto skonsultować się ze specjalistą. Jednak można to zrobić również samemu – poprzez programy typu MS Word i inne. Wiele osób z branży robi to w ten sposób i nie narzeka. Warto pamiętać, aby finalny format dostarczany do drukarni miał format PDF.

DRUK

Mając odpowiednio przygotowaną książkę, zgodnie z poprzednim punktem, warto zabrać się na jej wydanie. Z reguły jest to dosyć spory wydatek, który dla przeciętnego pisarza jest nie do pokrycia. Warto wtedy odpowiednio wcześniej nawiązać współpracę z jakimś wydawnictwem. Koszty mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie pozostaje nic innego, jak znalezienie drukarni oferującej w swoich usługach drukowanie mniejszych nakładów. Nie powinno być z tym większych problemów, w końcu wydanie książki jest dosyć popularne. Przykładowo, dobrze szukając można znaleźć oferty w widełkach 1000-2000 zł za przeszło 100 egzemplarzy. To bardzo przystępna cena, która powinna zadowolić większość autorów.

DYSTRYBUCJA

Często bywa tak, że trzeba długo czekać na wydanie książki. Dystrybucja to złożony proces polegający głównie na rozprowadzeniu książki w różne źródła. Z nich dzieło trafi do odbiorców. Zrobić to można na kilka sposobów. Głównie przez spotkania autorskie, na których można powiedzieć również jak wygląda wydanie książki. W grę wchodzą takie serwisy sprzedażowe, jak Allegro, czy też ostatnio popularna forma – tworzenie własnej strony. W obecnych czasach taki zabieg nie jest zbyt kosztowny, zatem warto przemyśleć takie rozwiązanie. Dostępność stron internetowych jest na tyle duża, że z powodzeniem dociera do bardzo dużej liczby odbiorców.

MARKETING

Wydanie książki powinno skutkować mocną jej promocją. Kanałów jest wiele – media społecznościowe, specjalistyczne serwisy, itp. Nawet najlepsze książki nie sprzedadzą się bez odpowiedniego marketingu. Należy powiadomić potencjalnych klientów o stworzeniu tego typu dzieła oraz zachęcić ich do jego kupna.

Podsumowując, proces, z jakim trzeba się liczyć podczas wydania książki jest złożony i następować powinien po sobie hierarchicznie. Bezwzględnie należy przejść wszystkie etapy – napisanie, redakcja, korekta, pozyskanie numeru ISBN, skład, druk, dystrybucja oraz marketing. Oczywiście trafienie w gusta odbiorców jest w tym przypadku kluczowe. Szczęście również się przyda. Warto zastanowić się nad drogą wydania książki samemu. Jest wiele plusów i minusów takiego rozwiązania. Należy je zatem rozważyć. Mam nadzieję, że dwie części tego artykułu znajdą zastosowanie w praktyce wielu młodych i początkujących pisarzy. Jedna kluczowa rada – upór. Tylko on doprowadzi do sytuacji w której marzenia się w końcu spełnią.

Więcej informacji pod adresem: http://novaeres.pl/publikuj-w-novae-res.