Wydawnictwa w Polsce i ich popularność

Nie od dziś wiadomo, że wydawnictwa w Polsce mają bardzo dobrą opinię. Z roku na rok ich pozycja na rynku stale się umacnia. Nic dziwnego więc, że wielu autorów książek decyduje się na współpracę z nimi. Fakt finansowania przez nie całego procesu wydawniczego utwierdza w przekonaniu, że dla początkującego autora to najlepsza możliwa opcja.

Wydawnictwa w Polsce słyną przede wszystkim z profesjonalności. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno przygotować gotowy egzemplarz do wydania. To nie takie proste. Przede wszystkim należy znać się na rzeczy. Dlatego właśnie wydawnictwa w Polsce skupiają u siebie najlepszych specjalistów z branży. Osobie piszącej tekst wydaje się, że po przeczytaniu go w całości wyłapie błędy. Niestety prawda jest taka, że nie każdy może obiektywnie spojrzeć na swoje dzieło. Tak samo jest ze znajomymi. Każdy boi się, że kogoś urazi. Niestety w tym biznesie trzeba być bezwzględnym. Czytelnicy nie wybaczają błędów. Wiedzą o tym doskonale wydawnictwa w Polsce, dlatego stały się tak popularne. Ważne jest, aby szukając do współpracy odpowiedniego wydawcy zwrócić uwagę na profil jego działalności. Mianowicie, chodzi o to, w jakiej literaturze się specjalizuje. Jeśli ktoś napisał dramat, a wydawnictwo X charakteryzuje się poezją, to nie jest to najlepszy wybór. Mam nadzieję, że udało się tą sytuację dobrze zobrazować. Jeśli uda się komuś znaleźć kilka wydawnictw o interesującym go profilu to świetnie. Niestety pozostaje kwestia oczekiwania. Wydawnictwa w Polsce przez swoją popularność mają masę pracy. Często dostają setki zapytań dziennie, przez co odpowiedź na wszystkie tego samego dnia jest nierealna. Zwykle czeka się nawet do pół roku, czasem nawet więcej.

Proces wydawniczy stosowany przez wydawnictwa w Polsce

Nie jest odkryciem, że liczba wydawnictw w Polsce jest ogromna. Znaleźć te konkretne jest niezwykle trudno. Jednak jeśli udało się komuś dostać pozytywną odpowiedź zwrotną, powinien wiedzieć co go dalej czeka. Zwykle wygląda to tak:

  • wysyłka – każde z wydawnictw preferuje indywidualną formę wysyłania tekstu. Oczywiście mogą się one powtarzać. Zwykle jest to poczta lub e-mail,
  • redakcja – etap, w którym profesjonalista czyta próbkę kilka razy i wyłapuje wszystkie znalezione błędy,
  • korekta – powyższe nieprawidłowości zostają bezwzględnie poprawione przez specjalistę. W tym etapie należy zachować poprawność językową oraz ortograficzną,
  • okładka – wraz z grafikiem wydawnictwa w Polsce tworzą niesamowite okładki mające na celu zachęcenie czytelnika do sięgnięcia po książkę. W końcu człowiek najpierw patrzy oczami, w tym etapie ustalany jest również ogólny wygląd książki – stron, itp.
  • druk – przygotowana finalna wersja trafia do firmy zajmującej się drukowaniem. Ustalany jest nakład, a więc ostateczna liczba egzemplarzy,
  • dystrybucja – wysyłka książek do współpracujących księgarni,
  • promocja – marketing zorganizowany wokół książki i jej autora.

Podsumowanie – czy wydawnictwa w Polsce są potrzebne?

Dla pisarza książki to doskonały sposób na wydanie jej w profesjonalny sposób. Niestety nie będzie miał wglądu do poprawek, gdyż zrzeka się praw autorskich. Za pomocą wydawnictw w Polsce śmiało można publikować swoje treści. Według mnie są bardzo potrzebne, co widać po stale rosnącej popularności. Gotowy egzemplarz powinien być w pełni profesjonalny, zatem nie ma innej opcji, jak nie skorzystanie z tego typu usług. Oczywiście można szukać specjalistów z danej dziedziny samodzielnie, jednak zwykle ci, co się znają i mają doświadczenie już gdzieś pracują. Wydawnictwa w Polsce wyszukują takie perełki i oferują im naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie. Zatem moim zdaniem próżno szukać ich na własną rękę. Oczywiście da się ich znaleźć, jednak trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy naprawdę znają się na rzeczy? Wybór pozostawiam samym pisarzom.